sobota, 3 marca 2012

Ogonek - recenzja dodatku do gry Kolejka

Ogonek jest dodatkiem do znanej gry planszowej IPN Kolejka. Wyszedł w grudniu ubiegłego roku i choć jakiś czas był w moim posiadaniu dopiero teraz udało mi się w niego zagrać. Cóż, początkowo nie zachęcał zbytnio mnogością dodatkowych opcji i niestety me obawy okazały się uzasadnione. Dodatek otrzymujemy w opakowaniu zastępczym-papierowej kopercie. Rozumiem, że chodzi o utrzymanie specyficznego klimatu kryzysowych lat 80. jednak pierwsze wrażenie sprawia przez to mizerne. W dodatku poczta nieco pogięła kopertę więc Ogonek dotarł "lekko sponiewierany" Plusem opakowania jest, że całość spokojnie da radę zmieścić się w obszernym pudełku Kolejki dlatego jeśli ktoś ma niedobory miejsca na półkach na swoje planszówki będzie zadowolony. Jak czytamy w instrukcji na Ogonek składa się kilka dodatków, które można opcjonalnie dodawać do rozgrywki. By się jednak nie rozdrabniać postanowiliśmy zagrać we wszystkie na raz, co okazało się słuszne, bo nowe elementy zmieniają grę w niewielkim stopniu. Pierwszym z nich są karty Trybuny Ludu, które co turę w pewien sposób wpływają na ogólne zasady rozgrywki. Bardzo przyjemna i klimatyczna sprawa. Drugi element to karty wódki wykładane w sklepie monopolowym. Działają na dwa sposoby-mogą stanowić przedmiot handlu na bazarze, podobnie jak każdy inny towar albo zostać użyte do przekupienia spekulanta by zająć jego miejsce w kolejce. Trzeba przyznać, że wódka uprzyjemnia i urozmaica rozgrywkę choć również nie wprowadza rewolucji. Trzecim elementem jest dodana nowa karta do przepychanek kolejkowych "Rozmowy kolejkowe". Niestety wprowadzenie tylko jednej nowej karty mocno mnie zdziwiło. Już w podstawowej Kolejce żałowałem, że jest tylko kilka możliwości przepychanek, sądziłem, że w Ogonku ta najważniejsza faza gry zostanie urozmaicona. Co prawda dodano czyste karty, na których można sobie stworzyć własne przepychanki cz karty Trybuny Ludu, ogłoszono nawet konkurs na najlepsze ale chyba nie o to chodzi...
Dodatek oferuje również możliwość grania w sześć osób, w związku z tym pojawiły się nowe towary, wyłonione spośród nadesłanych zdjęć w konkursie organizowanym prze IPN na facebooku, w którym poszczęściło się również niżej podpisanemu. Asortyment towarów jest zatem urozmaicony i utrzymuje dotychczasowy klimat. Proponuje się również trzy warianty gry nieznacznie zmieniające rozgrywkę np. za "sąsiedni" sklep uznaje się każdy na planszy. Podsumowując - zawarte w instrukcji deklaracje o czterech dodatkach i trzech wariantach gry jakie przynosi Ogonek brzmią ładnie ale przypominają partyjną propagandę. Rozszerzenia spokojnie mogłyby znaleźć się w podstawowej wersji gry. Jeśli jednak zdecydowano się na osobną produkcję trzeba przyznać, że cena ok. 50-60 zł jest jednak wygórowana za to co Ogonek oferuje i to podstawowy zarzut wobec tej produkcji. Jeśli nie można jej obniżyć warto było dodać choćby więcej kart przepychanek. Odniosłem wrażenie, że trochę pośpieszono się z wydaniem albo zabrakło pomysłów i szuka się ich u graczy. Póki co konkursy Ogonkowe trwają, w instrukcji zapowiedziano wykorzystanie pomysłów w kolejnych dodatkach. Czy warto nabyć Ogonek? Na pewno urozmaica Kolejkę. Warto z nim zagrać, wypróbować i ocenić to samemu. Spróbujcie też sił w konkursach IPN - może uda Wam się go wygrać.

4 komentarze:

Mimoza Monika pisze...

Mam grę i jestem nią zachwycona. Dziękuję za informację o dodatku, którego nie mam i - jak się okazuje - słusznie.

Anonimowy pisze...

"Trzecim elementem jest dodana nowa karta do przepychanek kolejkowych "Rozmowy kolejkowe". Niestety wprowadzenie tylko jednej nowej karty mocno mnie zdziwiło." - zostały dodane cztery nowe karty dla każdego gracza a nie jedna.

Anonimowy pisze...

4 karty kolejkowe dla każdego. chyba kupiłeś niepełny dodatek xD

Anonimowy pisze...

artykuł był pisany w 2012, może dodali?